Proti čemu našeho psa vlastně očkujeme?

0
Proti čemu našeho psa vlastně očkujeme?

K výbavě psa patří neodmyslitelně očkovací průkaz, v dnešní době tedy spíše Pas zvířete v zájmovém chovu. Mnoho majitelů chodí pravidelně jednou ročně na přeočkování, ale netuší proč a co vlastně nechávají svému čtyřnohému kámošovi píchat za vakcíny. Pojďme se tedy mrknout blíže, co ty záhadné zkratky v očkováku znamenají 🙂

Co se skrývá pod písmeny

D – psinka
H – hepatitida
P – parvoviroza
Pi – parainfluenza
L – leptospiroza
R – vzteklina
KC – psincový kašel
T – tetanus
B – borelioza

V České republice je ze zákona povinné pouze očkování proti vzteklině, nicméně většina majitelů psů nechává očkovat kromě vztekliny také kombinaci infekčních nemocí. Do té patří psinka, hepatitida, parvoviroza, parainfluenza a leptospiroza. Zkratka této pětikombinace je tedy DHPPiL. V průkazu jsou obvykle nalepeny dvě nálepky na stránce s názvem Jiná očkování, a to DHPPi a L. Očkuje-li veterinář v kombinaci se vzteklinou, označení je DHPPiLR, kdy třetí nálepka vakcíny proti vzteklině R bývá v „očkováku“ na jiné stránce označené Očkování proti vzteklině.

První očkování štěněte probíhá mezi 6 a 9 týdnem věku, a to zpravidla pouze proti psince a parvoviroze. Následuje přeočkování po 2 – 4 týdnech, kdy se přidají další nemoci. První očkování proti vzteklině by nemělo proběhnout dříve jak mezi 3 a 6 měsícem věku. Přeočkovává se nejčastěji společně s kombinací jednou ročně, ale v závislosti na typu vakcíny je možná revakcinace i jednou za tři roky.

Veterinář vám také může nabídnout očkování proti daším nemocem jako například tetanu, lymské borelioze a psincovému kašli. Je samozřejmě jen na vás, zda svého psího kamaráda necháte po zvážení všech pro a proti očkovat i proti těmto nemocem. A že jste zapomnětlivci a bojíte se, že neuhlídáte datum přeočkování vašeho mazlíčka? Pak můžete využít funkci upozornění na očkování v této mobilní aplikaci.

LEAVE A REPLY