Přehřátí u psa – letní strašák?

0
Přehřátí u psa – letní strašák?

Máme tady čas dovolených a letních radovánek. Pro mnohé z nás jsou psi členy rodiny, které zapojujeme do našich letních aktivit. Chceme-li však, aby si i naši chlupáči s námi užili tyto dny v bezpečí a pohodě, je potřeba dát pozor na neustále všude zmiňované přehřátí. Dvojnásob opatrní musíme být u štěňat, mladých nebo naopak starých pejsků, u pejsků obézních, s velmi hustou srstí nebo krátkým čumáčkem, a v neposlední řadě u těch nemocných. Zde platí ještě zvýšené riziko u psů se srdečními a dechovými problémy.

Samostatnou a často omílanou kapitolou je nebezpečí přehřátí, pokud necháte vašeho psího miláčka čekat zavřeného v autě během teplých letních dnů. Už po 10 minutách může v některých případech teplota v automobilu vyšplhat na více jak 60 stupňů. Stín ani pootevřená okénka nemusí být vůbec dostačující, nenamlouvejte si, že vám se to stát nemůže! Zde rozhodně platí rčení, že opatrnosti není nikdy nazbyt.

Psi se neochlazují pocením tak jako my lidé. Mají totiž potní žlázy pouze na tlapkách, kde slouží především ke zvlhčení polštářků a jejich lepší přilnavosti. Jakmile u psa dojde ke zvýšení tělesné teploty, začíná se ochlazovat zrychleným dýcháním, při kterém dochází k odpařování a ztrátě tekutin. Bez přístupu k vodě je pak důsledkem snížení tlaku krve a její zahuštění. Organismus reaguje zvýšenou srdeční činností. Pokud v tuto chvíli nepřijde účinná pomoc, dochází ke stagnaci a srážení krve, což může vést až ke kolapsu a bezvědomí zvířete. Následná poškození organismu mohou být v nejhorších případech již neléčitelná.

Jak chránit svého psího kamaráda před přehřátím a teplotním šokem?

  • Nikdy jej nenechávejte během teplých dnů v zaparkovaném autě či venku ve stanu nebo kennelce bez dozoru. Zde platí, že i „odběhnu jen na chvilku“ se může pro pejska změnit v noční můru!
  • Vždy mějte k dispozici dostatek vody a dbejte na pitný režim nejen váš, ale i pejskův.
  • Náročný výcvik a delší procházky (natož třeba běh u kola!) nechejte na brzo ráno či pozdě večer, vybírejte stinná místa.
  • U plemen s hustou podsadou dbejte na pečlivé vyčesávání, aby srst byla vzdušnější a umožnila lepší proudění vzduchu.
  • Koupat do vody jej pouštějte pouze po pozvolném ochlazení, zprvu klidně na vodítku, aby se namočil nejdříve po břicho a zklidnil se.

Jak na první pomoc a ochlazení psa?

Pokud už pejsek začíná mít problém, rozhodně jej neházejte do studené vody ani jej nepřikrývejte mokrým ručníkem. Tyto rady mohou být velmi nebezpečné a situaci jen zhoršit. Umístěte jej do stinného a chladného místa a chlaďte spodek tělíčka, primárně tlapky, následně bříško, třísla a hlavu. Pozor – přehřát se může pejsek i dlouhým plaváním a dováděním ve vodě, nespoléhejte obzvláště u některých plemen a jedinců na to, že pejsek sám pozná, kdy má dost 🙂

Kdy vyhledat urychleně pomoc veterinárního lékaře?

Nejen při ztrátě vědomí je potřeba zásah veterináře. Pokud je váš psí parťák malátný, pozorujete špatnou koordinaci či neschopnost pohybu, silné zadýchávání a kašel, horečku a zvracení, je načase vyhledat nejbližšího veterinárního lékaře. Pokud jste na výletě na neznámém místě a nevíte, kde nejrychleji sehnat dostupného veterináře, užitečným pomocníkem může být naše aplikace. Vyzkoušet ji můžete zdarma zde.

Přejeme vám hodně bezpečné zábavy při letních lidsko-psích radovánkách! 🙂

LEAVE A REPLY